Project Description
V Stupave sme za 4 mesiace (medzi septembrom 2013 a decembrom 2013) zhotovili na kľúč stavbu dvojpodlažného rodinného domu o veľkosti 170m2 úžitkovej plochy. Dom má plochú strechu s atikou a veľmi kompaktný tvar s minimálnym presklením na sever. Založený je na pásových základoch (plánovaná bola základová doska na penoskle, avšak kvôli zisteniu vysokej hladiny spodnej vody sme boli nútení zmeniť spôsob založenia stavby na pásy), avšak pod nenosnou železobetónovou doskou je vrstva penoskla hrubá 35 cm. Zaujímavosťou je, že rozvody podlahového kúrenia na 1NP sme inštalovali už do základovej dosky, na výstuž, čím vznikla istá forma tzv. aktivovaného betónového jadra. Eliminovali sme tak potrebu realizácie nežiaduceho mokrého procesu – poteru, ktorého dlhá doba schnutia a zrenia zdržuje inak veľmi rýchlu montovanú stavbu.
V dome je teda na 1NP podlahové kúrenie, ktorého zdrojom tepla je obyčajný elektrokotol. Na 2NP je kúrenie riešené ako stropné elektrické sálavé kúrenie vo forme sálavých vykurovacích filmov nad sadrokartónom. Táto kombinácia je podľa nás najefektívnejším spôsobom kúrenia v dvojpodlažnom dome, v ktorom sa na kúrenie nevyužívajú obnoviteľné zdroje (drevo, slnko..).
Dom je na rozdiel od všetkých doterajších stavieb zhotovený masívnym drevopanelovým systémom CLT (cross laminated timber), prípadne sa mu hovorí XLAM. Použitie tohto systému sa nám veľmi osvedčilo, stavba s ním je rýchla a presná, bez odpadu.Okenné aj dverové otvory sú vyhotovené veľmi presne, už vo výrobe a nie je teda problém s osadením okien a dverí.
Izolácia obvodových stien je riešená ako Steico nosníky šírky 24cm, opláštené drevovláknitou doskou Hofatex hrúbky 5cm. Vnútro je vyplnené izoláciou Climatizer Plus. Teda celková hrúbka izolácie je 29 cm. Zvonka je aplikovaná tenkovrstvá silikónová omietka. Zvnútra dve vrstvy protipožiarneho sadrokartónu.
Z technológií je v dome inštalovaná rekuperačná jednotka Vallox 90SE, ktorá dom neustále prevetráva a spätne získava teplo z odpadového vzduchu.
Ďalšou zaujímavosťou tejto stavby je, že zapínanie a vypínanie osvetľovacích telies je riešené rádiovým spôsobom. Nie sú inštalované klasické nástenné vypínače (pripojené káblom, v elektrokrabici), nakoľko by si to vyžadovalo množstvo drážkovania a kabeláže, ale sú to vlastne rádiové ovládače, ktorými ovládame prijímače (aktory) umiestnené na danej vetve osvetlenia (buď v rozvádzači, alebo v stropnom podhľade). Vypínače môžu teda byť umiestnené kdekoľvek v miestnosti a ich umiestnenie môže byť kedykoľvek neskôr zmenené (dokonca môžu byť aj v inej miestnosti, aj na druhom konci domu, hoci sa to nezdá byť logické..)