Project Description
Jedná sa o kompaktný bungalov s valbovou strechou v nízkoenergetickom štandarde. Stavba je vyhotovená z veľkoformátových drevených panelov CLT (Cross laminated timber – krížom lepené drevo). Zaujímavosťou stavby je, že niektoré steny sú obložené veľkoformátovým dreveným obkladom, ktorý sa nazýva aj „biodoska“.
Hrubá stavba bola zmontovaná za 2 dni, strecha za 5 dní a za ďalšie 3 dni bola strecha pokrytá strešnou krytinou, čo znamená, že za 10 dní sme mali stavbu pod strechou, pripravenú na montáž okien.
Okná boli pripravené na sklade, takže žiadne zameranie na stavbe a čakanie 5 týždňov na ich výrobu sa nekonalo – stavebné otvory sme pripravili presne podľa dohody s výrobcom okien a boli bez problému namontované v 11-ty deň po zahájení stavby. To znamená, že na 11-ty deň sme mali stavbu uzatvorenú a uzamykateľnú.
Ďalšou zaujímavosťou stavby je, že je založená na vankúši z penosklového granulátu o hrúbke 30cm, čím je tepelne dôkladne odizolovaná od terénu. V základovej doske sú uložené potrubia podlahového vykurovania. Zákaldová doska teda funguje ako akumulátor tepla, resp. tepelná masa, ktorá je v prípade drevostavby viac ako potrebná. Táto masa betónu s objemom cca 40m3 je vynikajúci akumulátor s obrovskou úložnou kapacitou. Betón základovej dosky je vlastne súčasťou interiéru (nie je tepelne odizolovaný od interiéru, ale od terénu).
Ako zdroj tepla bol v tomto prípade použitý elektrokotol, čím sa trocha znižuje zmysel akumulácie (tá by mala význam v prípade využitia obnoviteľného zdroja tepla (slnko, biomasa, tepelné čerpadlo). Investor do budúcnosti zvažuje aj obnoviteľný zdroj tepla – jeho systém vykurovania bude na to pripravený.
Dom má za sebou jednu vykurovaciu sezónu, a táto netradičná podlahovka fungovala úplne bezproblémovo.
Dom sme testovali aj na vzduchotesnosť, tzv. Blower-door-testom, a dosiahnutý výsledok bol 0,9 pri pretlaku 50 pascalov, čo je vynikajúca hodnota, ktorá svedčí o kvalitne zrealizovanej montáži okien a o svedomito vyhotovenej vzduchotesnej obálke domu.