Project Description
Prevádzkovateľ fitness centra bol postavený pred zložitú úlohu – musel presťahovať celé fitness centrum za 3 týždne. Navyše si musel dokončiť dovtedy nedokončenú budovu, ktorá sa mala stať novou adresou pre fitko.
Nebojíme sa žiadnej výzvy, tak sme sa do toho pustili.
Budova bola zvonka už zrekonštruovaná, ale vovnútri bolo potrebné takmer všetko: elektroinštalácie, prípravu teplej vody, vykurovanie, sadrokartónové stropy, osvetlenie, kazetové stropy a podlahy. Budova nebola projektovaná na prevádzkovanie fitness centra, preto sme museli vymyslieť celú koncepciu.
Keďže máme s podobnými prevádzkami skúsenosti, investorovi sme poradili, aby sa zameral na dosiahnutie čo najnižších prevádzkových nákladov, pretože tie ho budú v budúcnosti „ťahať“ nadol a brzdiť v rozvoji, keďže mu budú odčerpávať financie na nákup potrebnejšieho vybavenia fitka.
Ako vykurovanie sme odporučili sálavý spôsob ohrevu – elektrické žiariče Ecosun od firmy Fenix s termostatom umožňujúcim riadiť teplotu v každej časti fitka. Sálavé kúrenie na princípe ohrevu predmetov a nie vzduchu. Má takmer okamžitý nábeh – bez ohľadu na teplotu vzduchu v budove, po zapnutí infražiaričov je ihneď cítiť teplo z nich prichádzajúce. Nie je teda nutné budovu v noci takmer vôbec temperovať, stačí keď obsluha po príchode ráno zapne kúrenie a do 15 minút je v telocvični príjemne. Pritom stačí, ak je termostat nastavený na 18°C. To je práve výhoda sálavého kúrenia – stačí mať nižšiu teplotu vzduchu, ako v prípade klasického kúrenia, kedy musí byť teplota vzduchu nastavená presne na takú hodnotu, akú chcete v miestnosti mať. A v prípade telocvične s vysokým stropom 6m je toho vzduchu, ktorý by bolo potrebné vykúriť, ohromne veľa. Bola by to veľmi neefektívna prevádzka.
Aby sme ale zabránili nadmernému chladnutiu telocvične, odporučili sme nešetriť na zateplení podlahy a stropu. V budove bola pôvodná oceľová väzníková konštrukcia strechy, ktorá nebola vôbec tepelne izolovaná. Keby to tak zostalo, tak tepelná strata len cez strechu by bola cca 25kW. Jej zateplením (zospodu, od interiéru)minerálnou vatou o hrúbke 35cm sme znížili túto stratu na 4 kW. Samozrejmosťou bola veľmi kvalitne prevedená parotesná vrstva, ktorá bráni vodným parám prenikať do tepelnej izolácie a kondenzovať v nej, a tak bráni jej degradácii. Ako parotesnú fóliu sme použili fóliu s hliníkovou vrstvou, ktorá má nielenže vysoký difúzny odpor, ale zároveň odráža teplo (žiarenie, infralúče) naspäť do interiéru.
Rovnako bolo potrebné tepelne odizolovať aj podlahu. Keďže sa rekonštrukcia sa robila v zime, nemohli sme v budove robiť žiadne mokré procesy. Schnutie betónu alebo poteru by si vyžiadalo aspoň 3 mesiace, a my sme mali 3 týždne. Podlahu sme teda zvolili montovanú, drevenú. Okrem toho pôvodný podkladný betón bol extrémne krivý. Vytvorili sme teda zo sušených fošní nosný rošt, ktorý sme vybavili tlmiacimi podložkami, aby nebola podlaha tvrdá, ale aby tlmila nárazy a dopady. Na niektorých miestach sme navyše vytvorili „ťažkú zónu“, teda miesta na ktorých môže spadnúť aj ťažká činka z výšky 2m a podlahe to neublíži. Pod roštom sme umiestnili parotesnú fóliu a medzi rošt sme vložili tepelnú izoláciu o hrúbke 25 cm. Na rošt potom prišla palubovka z borovice o hrúbke 30mm. Tú sme nakoniec nalakovali tvrdým dvojzložkovým PUR lakom.
Na ohrev vody sme použili kompaktné tepelné čerpadlo Tatramat. Vo fitku, kde sa teplej vody spotrebuje naozaj dosť, má toto tepelné čerpadlo návratnosť do 2 rokov.
Ako osvetlenie sme zvolili LED reflektory v halovej časti a LED panely s teplým svetlom v obslužnej časti (recepcia, šatne, WC).